Proč vyrazit za lyžováním do Rakouska, zimní aktivity v Alpách

Lyžování v Rakousku

Zimní aktivity v rakouských Alpách

fotoRakousko je skutečný ráj pro všechny vyznavače lyžařských radovánek. Tisíce kilometrů znamenitě připravených sjezdových tratí, terény a parky pro snowboardisty i perfektně upravené stopy pro běžkaře.

500 skiareálů | více než 7.000 km sjezdovek | přes 2.500 lanovek a vleků

Atraktivita místních lyžařských terénů a vyhlášená atmosféra alpských vesniček každoročně přitahují návštěvníky z celého světa. Také pro české lyžaře je Rakousko zimní destinací číslo 1.

Lyžařská střediska nabízí skvělé podmínky na sjezdovkách pro lyžaře všech úrovní a preferencí. Navíc poblíž sjezdových areálů jsou obvykle umístěny také běžecké tratě, lze tak snadno kombinovat oba druhy lyžování. Myšleno je také na další zimní aktivity – pro nelyžaře jsou upravovány spousty kilometrů zimních cest, k dispozici jsou sáňkařské dráhy (často osvětlené), ledová kluziště, nabídky túr na sněžnicích atd.

Proč na lyže do Rakouska?

  • Moderní infrastruktura, výborně upravené sjezdovky
  • Dobré sněhové podmínky, jistota na ledovcích
  • Kvalita služeb, rozumný poměr cena/výkon
  • Rodinné ubytování a genius loci alpských středisek
  • Příznivá vzdálenost, možnosti zkrácených pobytů

Lyžařské areály, zimní střediska

Velikost skiareálů

fotoVelká rakouská střediska disponují i více než 100 km upravovaných sjezdových tratí. Už není nezbytné jezdit za nekonečnými počty kilometrů do vzdálenějších alpských míst (typicky do Francie).

Jednak se areály rozrůstají o další lanovky, ale také se propojují mezi sebou - z poslední doby zmiňme napojení Fieberbrunnu na Saalbach-Hinterglemm-Leogang či připojení Warth-Schröcken ke Ski Arlberg. Vznikají tak "superstřediska", někdy také nazývaná jako lyžařská safari, cirkusy, či houpačky (zejména proto, aby to dobře obchodně znělo), kde téměř bez odepnutí lyží ujedete desítky kilometrů, aniž byste byli nuceni brázdit jeden kopec vícekrát. Aby se lyžařští turisté vyznali, jsou jim doporučeny různé okruhy (dle obtížnosti nebo dle tématických oblastí).

Navíc se také v současnosti skiareály více e více sdružují do větších celků, tedy do lyžařských regionů s jednotným skipasem. Asi nejznámější je u nás oblast Ski amadé zahrnující ca. 700 km sjezdovek přístupných prostřednictvím 270 lanovek.

Technická vybavenost

fotoProžitky z lyžování umocňují moderní přepravní zařízení. Každoročně jsou totiž investovány velké prostředky do jejich vylepšení. Starší a kapacitně nedostačující lanové dráhy jsou průběžně nahrazovány pohodlnějšími kabinkami či sedačkami. Při nepřízni počasí ocení lyžaři zejména ochranné "bubliny" i vyhřívání na sedačkových lanovkách. Pro děti jsou připraveny pojízdné koberce, tunely a další pomůcky pro usnadnění jejich prvních lyžařských pohybů. V současnosti je již skoro nutností, aby provozovatelé disponovali zařízením pro umělé zasněžování.

Výhodou je také skutečnost, že ubytovací kapacity středisek obvykle nepřesahují přepravní možnosti lyžařského areálu. Návštěvnost je samozřejmě ovlivněna také počtem přespolních turistů a jinými faktory, proto se neodvážíme tvrdit, že se fronty u lanovek nevyskytují. Nicméně čekací doby u lanovek jsou zcela jistě menší, než abychom mohli říct, že jsme strávili víc času čekáním než na samotné sjezdovce.

Největší návaly většinou zažívají údolní stanice při dopolední špičce, zejména v areálech, kde je nezbytné dostat se do vyšších poloh páteřní lanovkou, která je jedinou možností. Tady se vyplatí přivstat si a obráceně odpoledne potom zvážit čas návratu.

Lyžařská sezona, garance sněhu na ledovcích

fotoVětšina rakouských lyžařských středisek začíná svou sezonu na začátku prosince. Ta menší z nich kolem 15.12., přičemž v provozu bývají dle sněhových podmínek i dříve o víkendech. Běžné ukončení provozu je naplánováno na konec března či začátek dubna s tím, že skutečný termín je přirozeně odvislý zejména od množství zbylého sněhu.

Zahájení či zakončení sezony často doprovázejí show, předváděcí akce nových modelů lyží či různé koncerty. Velkými akcemi je proslulý např. Ischgl - TOP of the Mountain Concert.

Lyžařská sezona však není v této zemi ohraničena čistě zimními termíny, jarním počasím zde lyžování nemusí končit - v dubnu se dá sklouznout také ve vysoko položených areálech (např. v Obergurgl-Hochgurgl), v pozdějších termínech pak stále na ledovcích. Zprovozněné sjezdovky v letním období jsou spíše už pro fajnšmekry (např. Hintertux). Naopak na podzim mohou nedočkaví lyžaři vyrazit do Alp již v září či říjnu.

V zimních měsících není nezbytně nutné vyhledávat ledovcové oblasti, ovšem jejich blízkost dává jistotu sněhu v případě nepříznivých sněhových podmínek. Nejvýše se lyžuje v Rakousku na Pitztalu (do 3.440 m), ovšem i na ostatních ledovcových místech šplhají lanovky do výšek přes 3 tisíce metrů nad mořem.

Poskytované služby, cenová hladina

fotoVedle denně upravených sjezdovek a kvalitních přepravních zařízení je Rakousko vyhlášené také dalšími precizními službami, které cílí na potřeby turistů. V přístupu místních obyvatel je znát, že z turismu žijí již po desetiletí a jejich prioritou je vyvolat důvěru v návštěvníky a poskytnout jim kompletní servis.

Ve větších letoviscích jsou u spodních stanic lanovek parkoviště zpravidla bez poplatku. Pro držitele skipasu je k dispozici poměrně hustá síť skibusů, ať už pro přepravu z ubytování či pro přesun mezi jednotlivými oblastmi. Někde můžete také uložit své lyžařské vybavení přes noc do úschovných skříněk.

Říká se, že v Rakousku se vyskytuje nejvíce lyžařských škol s ohledem na počet lyžařských míst.

V téměř každém městečku naleznete informační centrum, kde si můžete vyzvednout mapy a prospekty (většinou bezplatně) či se nechat informovat o turistických cílech a konaných akcích. Bez tištěné skimapky nebo aplikace s plánem sjezdovek online si ve větších střediscích dnes už lyžování ani nedovedeme představit.

Připraveny jsou také doplňkové aktivity - vycházky s pochodněmi, lední metaná či vyjížďky na saních tažených koňmi. Hotely a volnočasová centra vás budou lákat na bazény, wellness programy a sportovní činnosti. Zvykem je také pobýt po lyžování v aprés-ski barech, na chatách jsou často organizovány zábavné večery.

Ano, Rakousko není nejlevnější. Zcela určitě ne levnější, pokud porovnáváme absolutní ceny s našimi zimními středisky (až na výjimky). Je tedy ke zvážení, zda při výběru velikostně srovnatelných areálů nedat přednost domácím místům. Pokud však do porovnání vstupuje velikost středisek, kvalita lyžování a celkového prožitku či další faktory, už nám může vyjít poměr vynaložené náklady versus obdržené služby u našich jižních sousedů příznivěji.

V porovnání s ostatními alpskými konkurenty se Rakousko co do cenové náročnosti umístí přibližně někde uprostřed. Itálie bude asi většinou vycházet levněji, kdežto ve Švýcarsku musíme sáhnout hlouběji do kapsy.

Ubytování

fotoTypickým ubytováním pro Rakousko jsou rodinné penziony, horské chaty či hotely. V objektech, jejichž provoz často zajišťují sami majitelé, panuje pověstná rakouská srdečnost a pohostinnost.

Výjimky se přirozeně najdou, ale cílem většiny ubytovatelů je spokojený návštěvník a v ideálním případě poskytnutí takových služeb, aby měl host důvod přijet příště znovu.

Rodinné podniky se mnohdy dědí z generace na generaci a tato útulná zařízení dokreslují atmosféru rakouských vesniček.

Lehkou nevýhodou může být fakt, že menší penziony či apartmány mohou být situovány dál od sjezdovek a je třeba použít vlastní vozidlo nebo skibus k nástupu na lyže. Často jsou objekty rozesety na stráních nad městečky, v naprosto klidné lokalitě.

Ubytovat se můžete také v typickém selském stavení, na venkovské usedlosti, kde od domácích zakoupíte vlastnoručně vyrobené produkty nebo si pochutnáte na regionálních potravinách.

Dobrá dostupnost

Rakousko je jednoduše řečeno blízko, snadno dosažitelné.

Pokud pomineme příhraniční lyžařské areály (jako je např. Hochficht či Sternstein) a malé "kopce", pak je to z Brna na Stuhleck 240 km, do prvních rozlehlých středisek kolem 450 km. Z Prahy je nejbližší vzdálenost k těmto větším areálům podobná, přičemž výhodou je potom lepší dostupnost tyrolských oblastí při cestě přes Německo. Samozřejmě nejlépe jsou na tom jižní místa naší republiky, výhodu mají také obyvatelé západních Čech.

Díky dostupnosti se rakouské regiony stávají také oblíbeným místem pro víkendové lyžování. Obzvláště v termínech vedlejší sezony je moderním trendem vyrazit na prodloužený víkend (2-3 noci), někdy také vícekrát za zimu.